Prvi osnovni koraci u pčelarstvu (osnove pčelarstva)
Prije nego što krenetu u pčelarstvo, razmislite o ovim osnovnim stvarima u pčelarstvu o kojima se ne priča
I nakon našeg prvog videa još uvijek razmišljate da krenete u pčelarstvo? Imate komad zemlje i želite staviti košnicu na nju i jesti svoj med? Ne znate gdje krenuti u pčelarstvo? Na pravom mjestu ste jer mi snimamo na našim pčelinjacima, videe za početne pčelare. Kada vam nešto nije jasno, posjetite nas u trgovinama i riješimo vaše pitanje…
Ako nas ne možete posjetiti, a ipak imate pitanja, javite nam se u komentare na Youtube videe te ćemo vam odgovoriti: @kosnica.eu
Svi smo negdje bili početnici i znamo da je teško naći osobu koja bi vam objasnila sve iz početka, na lagan i jednostavan način, ali…vjerujte nam ovi pčelarski videi su napravljeni baš za početak…
Kako krenuti u pčelarstvo?
Imate lokaciju, želju i sada vam treba jedan dio osnovne pčelarske opreme. Kod nas možete iznajmiti jedan dio pčelarske opreme te na taj način jeftinije krenuti u pčelarstvo. Ako ne znate što vam sve treba, napravili smo i setove za početne pčelare. Sve što vam treba za prvu košnicu
Vrste košnica za pčele:
Postoje puno vrsta košnica, ali najbolje je krenuti s onima koje pčelari koriste najviše na ovim prostorima. To su LR košnica i AŽ košnica. Ne znate koju košnicu izabrati? Pročitajte naš tekst o prednostima i nedostacima LR košnica i AŽ košnica.
Što sve mora sadržavati jedna LR košnica?
Kada ste odlučili koju vrstu košnica izabrati. Trebali bi si nači zaštitnu pčelarsku odjeću koju ćete koristiti prilikom pregleda zajednice.
Najbolje je krenuti s pripremama na zimu. Zato smo i napravili video, što se sve radi u zimsko vrijeme . Jedan od osnova pčelarstva je i užičavanje okvira (imamo i video o tome).
Svaki pčelarski mjesec u godini zahtjeva drugačiji posao i pripremu pčelinje zajednice. Na ovom linku sam stavila sve obaveze koje pčelar ima u jednoj kalendarskoj godini.
Kada dobijete pčelinju zajednicu, treba ju znati “pročitati”…. zato smo i napravili video, gdje upravo to radimo…
Isto tako napravili smo osnovni video s pitanjima od početnih pčelara koji se bavi maticama, matičnjacima, matičnim rešetkama….
Ako ste primjetili da vam je zajednica slaba, da nema puno pčela, a možda nema niti matice…odlučili ste se kupiti selekcioniranu maticu.
Matica u pčelinjoj zajednici zauzima visoko mjesto. Kao što znamo, bez nje pčelinja zajednica ne može opstati. Baš zbog toga razloga matica mora biti kvalitetna jer o njoj ovisi cijelo društvo. Broj pčela ovisi o matici, a ako nema dovoljno radilica u košnici neće biti dovoljno meda- niti za samu pčelinju zajednicu, a pogotovo ne za pčelara.
Matica je „majka“ svih pčela. Od nje pčele nasljeđuju sva vanjska obilježja i radne osobine. Prema nekim autorima (Laktić, Z.)matica na potomstvo prenosi mirnoću, sklonost rojenju, otpornost na bolesti itd.
Zbog svih gore navedenih uloga i zadaća koje ima matica u pčelinjoj zajednici, bitno je da je matica odgovarajuće kvalitete.
Svi pčelari su primijetili i znaju kako izgleda „starija“ matica te kakav ona ima utjecaj na cjelokupnu pčelinju zajednicu. Pčelinja zajednica s mladom jednogodišnjom maticom sakupi za 42%više meda od pčelinje zajednice za trogodišnjom maticom, a sa dvogodišnjom maticom za 20% više meda od trogodišnje matice.
Pčelar prilikom pregleda pčelinje zajednice, uvijek mora paziti na maticu i ne smije dozvoliti da pčelinja zajednica ostane bez matice u određenom vremenskom periodu. Ako ostanu bez matice, pčele će već nakon nekoliko sati početi prisilnu proizvodnju matice od dostupnog materijala, ali ne znamo kakve će biti kvalitete.
U tome dijelu uskaču profesionalni uzgajivači selekcioniranih matica, jer cilj selekcije je umnožavanje jedinki sa boljim genotipom i fenotipom u odnosu na pretke. Drugim riječima, želimo povećati količinu meda, želimo visoku produktivnost pčelinje zajednice. To možemo ostvariti uz pomoć mlade matice koja će pomoć svojih feromona pozitivno djelovati na cijelu pčelinju zajednicu. Svoju maticu možete naručiti u našem webshopu
Kako dodati maticu u pčelinje društvo, pogledajte u videu u nastavku. Bitno je kako dodate maticu jer ako ju ne dodate pravilno, postoji velika šansa da ju pčelinje društvo ne prihvati.
Ako imate još pitanja kako najbolje krenuti u pčelarstvo i što vam sve treba od pribora i opreme, posjetite nas u poslovnicama u Zagrebu (tel:016181714) (Korčulanska 3f/Vukovarska 254) ili u Sesvetama (tel:0912622003). Najlakše ćete nas naći putem Google maps-a, samo upišite pojam trgovina Košnica. Naši kupci imaju osiguran parking iza rampe.
Ako nas ne možete posjetiti u poslovnicama, slobodno nam se javite na 0912622003 te ćemo vam rado pomoći u vašim početnim koracima u pčelarstvu.
Webshop
Komplet početne pčelarske opreme za pčelara početnika + video
Komplet: LR košnica + početna pčelarska oprema za pčelara početnika + video
- 1 Šešir specijal s posebnom mrežicom za pregled zajednica i gumicom ispod ruku (žuti ili bijeli šešir)
- 1 komplet LR košnice ( 3 nastavka, 30 složenih okvira, 1 AV podnica, 1 krov obložen limom, 1 kombinirana hranilica)
- 1 Rukavice delux
- 1 Pčelarska dimilica od inoxa
- 1 Dimni štapići za dimilicu
- 1 Pčelarska četka od konjske dlake
- 1 Pčelarsko dlijeto od inoxa
- 1 Vilica za otklapanje