Zašto bi trebali ovu sezonu koristiti jednookvirni izolator matice?
LR blokator – izolator za maticu je alat koji se koristi u košnici kako bi pčelar dobio uspješnu i jaku pčelinju zajednicu na prirodan način.
1.Na koji način funkcionira jednookvirni izolator matice?
Tajna Košnica jednookvirnog izolatora matice je u tome što je je prilagođen životnom ciklusu pčela te na taj način ne ometa život pčela u košnici, već mu pomaže u istome. Okvir s otvorenim leglom koji se nalazi u blokatoru, je prirodna zamka za varou u koji ona dobrovoljno i sretno ulazi, jer je pronašla jedino otvoreno leglo pred poklapanje u košnici.
2.Gdje se nalazi Varroa u košnici?
Prilikom korištenja jednookvirnog izolatora (blokatora) matice Varroa se nalazi na jednom okviru koji smo izvadili iz jednookvirnog izlolatora matice.
3.Zašto se Varroa u košnici nalazi samo okviru koji se nalazio u jednookvirnom izolatoru matice?
U košnici koja nema jednookvirni izolator matice, znamo iz iskustva da se Varroa može naći na više okvira, rekli bi “košnica je s Varrom”. Kod košnica koje imaju jednookvirni izolator matice u jednom nastavku, to nije slučaj. Okvir s otvorenim leglom koji se nalazi u blokatoru, je prirodna zamka za varou u koji ona dobrovoljno i sretno ulazi, jer je pronašla jedino otvoreno leglo pred poklapanje u košnici. Tako pčelar puno lakše prati količinu Varroe u košnici jer se ona nalazi na samo jednom okviru u cijeloj košnici od svih 30 nastavaka (ako računamo da imamo plodište i dva medišta).
4.Da li jednookvirni izolator matice dobar za maticu i pčelinju zajednicu?
Jednookvirni Košnica izolator matice je specijalno dizajniran i napravljen od stručnjaka iz područja pčelarstva koji je prije prodaje prošao više godišnje testiranje na testnim pčelinjacima. Jednookvirni izolator matice je dobar za maticu- matica ima prostor te se slobodno može šetati po okviru gdje i kada god to poželi. Pčele u košnici s jednookvirnim izolatorom matice se ponašaju prirodno, jednookvirni izolator ih nikako ne ometa u radu.
5.Od čega je napravljen jednookvirni izolator matice i koliko traje?
Jednookvirni izolator matice je napravljen od prehrambene plastike i traje više godina.
6.Na što sve utječe jednookvirni izolator matice u košnici?
Jednookvirni izolator matice utječe na 4 načina na pčelinju zajednicu:
- rješavanje Varroe na prirodan način, bez tretiranja cijele pčelinje zajednice
- sprječava rojenje pčelinje zajednice
- povećava prinos meda u odnosu na košnicu bez jednookvirnog blokatora (izolatora) matice
- lakša kontrola stanja košnice
- prilikom korištenja blokatora-dobiju se izvanredni nukeluse tj nova društva
7.Kada se može koristit jednookvirni izolator matice?
Jednookvirni izolator matice se može koristiti u sezoni više puta.
U toku pašne sezone, pčelar može planirati upotrebu blokatora kada njemu najviše odgovara. Vrlo je važno da se prekida ciklus razmnožavanja varoe sa „okvir-zamkom“ koja se nalazi u jednookvirnom blokatoru gotovo na nulu Varroe u tom stadiju pčelinje zajednice.
8.Koja je tajna uspješnosti metode s originalnim Košnica jednookvirnim izolatorom?
Kod rada ovom metodom i blokatorom, pčelar dolazi u kontakt s pčelama u najvažnijim trenucima u životu i razvoju pčele, a isto tako i varoe. Deveti dan pčele poklapaju ispružene ličinke o varoa upravo osmi i deveti dan ulazi u ćeliju ličinke pred poklapanje. Okvir iz blokatora (deveti dan) u kojem počinje poklapanje ćelija, izvadimo iz blokatora i stavimo ga kraj njega, a u blokator u kojem ostaje matica stavimo izgrađeni okvir da ga matica ponovo zanese.
9.Koliko dugo traje jedna primjena blokatora za jednu pčelinju zajednicu?
Vrijeme koje se gleda je ciklus razvoja pčele: svaki 9 dan i tako tri tjedna (3×9 dana)
Osnovna zajednica se tijekom vremena 3×9 dana, u potpunosti očisti od varoe, pa nema potrebe za bilo kakvim tretmanom.
10.Na koji način jednookvirni izolator matice ulovi Varrou?
Za prvih devet dana koliko je matica bila u blokatoru, pčele su poklopile sve otvoreno leglo u košnici. Dakle u košnici je sve poklopljeno leglo koje izlazi prema redoslijedu zalijeganje 21. dan ili 24. dan, ako je trutovsko leglo. Varroa koja je u leglu tj. u košnici, postepeno izlazi van i kako po prirodnom nagonu za održanje, ona u roku par dana nastoji ući na ličinku pčele pred poklapanje. Pošto u košnici više nema otvorenog legla, Varroa traži i pronalazi samo taj jedan okvir koji smo mi pripremili. Taj okvir je zamka za Varrou. On je otvoren vrlo kratko, svega 4-6 dana (ovisno kako ga je brzo matica zalegla) i tada se poklapa. Kroz par dana (9 dana) dolazi drugi okvir iz blokatora, koji je isto otvoren nekoliko dana i Varroa isto tako ulazi u njega.
Upravo svaki deveti dan kada mijenjamo okvir u blokatoru, onaj okvir koji je bio prvi u blokatoru i sada je proveo u košnici ukupno 18 dana- vadimo iz košnice. S nekoliko takvih okvira formiramo nukleuse, kod kojih će poklopljeno leglo izaći u periodu od 4-6 dana, računajući 21. dan od zatvaranja matice u blokator. Tada u nukleusima dobijemo situaciju da nema ništa poklopljenog legla i on se tada može tretirati nekim sredstvom protiv varoe. Pad varoe može se prekontrolirati na podlošku podnice. Metoda je vrlo jednostavna, a učinkovitost je više nego izvanredna.
11.Što napraviti s okvirom koji je bio u jednookvirnom blokatoru matice?
U metodi 3×9 dana, dobijemo tri okvira iz jednookvirnog blokatora matice.
- nakon 9 dana okvir A iz jednookvirnog blokatora matice, stavimo sa strane u košnicu, dodamo novi okvir B u jednookvirni blokator matice
- nakon drugih 9 dana (9 dana+9 dana)- 18 dana okvir A stavimo u nukleus koji ćemo formirati, a okvir B sa strane u košnicu te okvir C stavimo u jednookvirni blokator
- Okvir B uzimamo iz košnice te formiramo nove nukleuse, okvir C vadimo iz blokatora te ga stavljamo u košnicu da Varroa uđe u njega i da ga pčele poklope.
- Vadimo okvir C iz košnice te formiramo nove nukleuse.
13.Koji je najveći problem prilikom rada s jednookvirnim izolatorom matice?
Ako nemate označenu maticu s bojom, malo će vam trebati vremena dok ne nađete maticu u pčelinjoj zajednici, prije prvog stavljanja u jednookvirni izolator matice.
Matice se označavaju s bojom koja predstavlja godinu kada se matica izlegla. Više o tome pročitajte ovdje