Pčelarstvo

Osnove pčelarstva- što napraviti s pčelinjom zajednicom nakon zime?

U novom tekstu za pčelare početnike, baviti ćemo se proljećem na pčelinjaku. Nakon zime dolazi proljeće i pčelinjak se budi, a to znači i radovi na pčelinjaku. Radovi na pčelinjaku počinju kada maslačak i voće cvjetaju u okoliči pčelinjaka. Kako vrijeme postaje sve toplije, tako se i zimsko klupko otpušta.

Razlika između ljetnih i jesenskih pčela

Postoje razlike (morfološke i fiziološke) između ljetnih i jesenskih pčela. Jesenske pčele mogu živjeti 6-7 mjeseci. Tijelo im je bogato bjelančevinama i mastima, a ima manji postotak vode. Rezerva u tijelu koja je u obliku bjelančevina i masti,  pčela ima kao rezultat jesenjske prehrane.  Jesenska prehrana pčela je vrlo bitna jer o njoj ovisi da li će pčelinja zajednica preživjeti zimu, naravno, uz još par čimbenika koju imaju utjecaj na pčelinju zajednicu i pčele zimi. 

Ferment katalaza- proizvod rektalnih žlijezda kod pčela utjeće na ragradnju izmeta. Aktivnost katalaze ljetnih pčela je niža nego jesenskih i proljetnih pčela. Razlog toga je što je debelo crijevo više napunjeno kod jesenskih i proljetnih pčela, nego kod ljetnih pčela. 

Slabe pčelinje zajednice imaju jaču aktivnost katalaze zato što se njezine pčele više zadržavaju u košnici i kasnije idu na pročisni let. 

Slabe pčelinje zajednice su dio pčelinjaka-pčelarstvo za početnike

Što je pročisni let?

U debelom crijevu pčela moguće je da se skupi oko 40 mg neprobavljivih tvari, to je oko 46% ukupne mase žive pčele. Pročisni let je pojava izlijetavanja  kod pčelinje zajednice iz košnice da u prirodi isprazne svoja crijeva, nakon dugih zimski mjeseci. Izlazak pčela na pročisni let je na temperaturi između 10 do 12. Skupljanje neprobavljivih tvari se događa i kod mlađih pčela, prije njihovog prvog pročisnog leta. 

Što napraviti u planinama?

Ako vremenske prilike ne dopuste (niska temperatura duži vremenski period) pčelama pročisni let, pčele će svoj fekalni materijal izbaciti na pod košnice, na okvire saća – što za posljedicu može imati razvoj određenih bolesti. U planinama, gdje su zime duge i temperature niske, predlaže se da se košnice s pčelama prenesu u zagrijanu prostoriju te da se otvori leto i pčelama omogući pročisni let. Temperatura prostorije između 13-20 . Kada pčele obave pročisni let i vrate se u košnicu, pčelar prenese košnicu u prostoriju s temperaturom oko 10. Pčelinja zajednica u toj prostoriji ostaje cca 3-4 sata, tako da se ponovno formira zimsko klupko.

Zašto su mi stradale pčelinje zajednice?

Iskusnom pčelaru, kao i pčelaru početniku teško je vidjeti mrtvu pčelinju zajednicu.

Na prvo mjesto uzroka zimskih i proljetnih gubitaka pčelinje zajednice je glad. Pčele mogu stradati jer su imale premalo hrane u košnici ili je možda sama zajednica bila slaba te nije mogla doći u kontakt sa zalihama hrane. Postoji velika šansa (skoro 100%) da će doći do gubitka zajednice ako pčele zimuju na medu jele, kestena ili hrastovoj medljici. Obavezno u toku sezone, napraviti vrcanje tih medova. Treći, mogući uzrok stradavanja može biti jako niske temperature te se pčele ne mogu pomaknuti za hranom. 

 Ako želite saznati zašto su stradale pčelinje zajednice tj imate sumnju da je nešto “više u igri”, dio uginuih pčela možete spremiti u papirnatu vrećicu i poslati na veterinarski institut.

Što napraviti s košnicama u kojima su stradale pčelinje zajednice?

Košnica u kojoj se nalazi stradala pčelinja zajednica, mora se maknuti-ukloniti sa pčelinjaka jer je moguće da dođe do grabeža na pčelinjaku.  ZImski gubitci pčelinjih zajednica može varirati od 10% do 25%. 

Nikada se ne hrane pčelinje zajednice medom, koji se nalazi na okvirima stradale pčelinje zajednice. Ako nađemo veliki fekalni materijal, to može značiti bolest nozemoza. Na nozemozu možemo utjecati pomoću nozevita.

Kako vratiti zimske gubitke pčelinjih zajednica?

ZImski gubitci vas ne smiju obeshrabriti jer je to dio pčelarstva. Na lagan i jednostavan način prije glavne paše, upotrebom jednookvirnog izolatora matice brzo dođemo do jakih nukleusa, tj. novih jakih pčelinjih zajednica.

Da li može doći do uginuća pčelinje zajednice na proljeće, nakon što prođu hladne temperature?

Do uginuća pčelinje zajednice može doći u proljeće, kada je najčešći uzrok uginuća glad. Također, može doći do uginuća nepokrivenog legla. Vremenska temperatura se povisi te matica počne nesti jaja, a pčele izlijetavaju iz košnice, ali kako je proljeće promjenjivo tako dođe do naglih temeperaturnih snižavanja te pčele ponovno rade zimsko klupko. Zbog već počete aktivnosti matice može doći ne mogućnosti pokrivanja i grijanja cijele površine legla- što dovodi do uginuća toga dijela legla, truljenja, a ako je zahvaćeno veće područje- cijela zajednica može stradati.

Koji se pregled pčelinje zajednice obavlja na proljeće?

Postoje dva različita pregleda pčelinje zajednice. Djelomičan i potpun pregled pčelinje zajednice.

Djelomičan pregled pčelinje zajednice se obavlja u rano proljeće kada se pregledavaju zalihe hrane, prisutnost matice itd. Temperatura zraka je oko 14. U kontinentalnoj Hrvatskoj- mjesec veljača i ožujak. Potrebno je izbjegavati rashlađivanje legla zbog intenzivne manipulacije košnicom prilikom pregleda. Kako bi što bolje održali toplinu u košnic, možemo koristiti specijalno napravljenu zaštitnu foliju za pčele. Cilj pregleda pčelinje zajednice je provjera količine hrane u košnici, kako pčele ne bi stradele prije pojave prvog nektara i peluda u prirodi.  Pregled moramo napraviti što brže, ali s velikom pažnjom.

Potpuni pregled pčelinje zajednice se obavlja kada je temperatura iznad 17 u hladu. Nije dobro obavljati te preglede pred kišu, za vrijeme kiše te kada je vjetrovito. 

Zašto trebate obratiti posebnu pažnju na podnicu?

Na podnici možemo naći mrtve pčele, izmrvljen vosak, gnijezda mišrava, rovki, čak i travu, lišće koje su te životinje donesle. Veliku štetu mogu napraviti miševi,dok su pčele u zimskom klupku.Oni jedu med, saće, pčele… 

Pčele mogu same očistiit podnicu, ali to znači da će one trošiti energiju na čišćenje, umjesto da troše energiju na proljetni razvoj.

Najbrže i najjednostavnije je zamjeniti podnicu u košnici s rezervnom podnicom.

Kako očistimo podnicu?

Očistimo ju fizički od nečistoće te ju opalimo plamenom.

Proljetna rotacija nastavaka u LR košnici

Zimi pčele se normalno kreću prema gore u nastavku. Zato će na proljeće pčelar primjetiti gornji nastavak pun pčela, novog legla i hrane. Donji nastavak u većini slučajeva ostaje prazan. Trebamo promijeniti mjesta ta dva nastavka, tako da gornji nastavak spustimo na podnicu, a donji nastavak s podnice stavimo na njega.

Rotaciju treba napraviti kada je temperatura ugodna (oko 13 ), a dan bez vjetra. Nakon 3-4 tjedna postupak bi trebalo ponoviti. Tom rotacijom se ubrzava razvoj legla.

Kako pčelar može sam odrediti jačinu pčelinje zajednice?

Pčelar može na jednostavan način odrediti jačinu pčelinje zajednice na prolječe. Slabe zajednice zauzimaju manje od 5 ulica, srednje jake zauzimaju 5-8 ulica, a jake zajednice zauzimaju 8 ulica u košnici. 

Kako ubrzati razvoj legla na prolječe?

Neki pčelari u jesen na plodište LR košnice stavljaju nastavak pun meda, a kada dođe proljeće taj nastavak spuštaju na podnicu, a onaj s podnice podižu gore. Tom se rotacijom ubraza razvoj legla. Naravno, za razvoj legla bitna je i količina hrane u samoj zajednici.