Proizvodi od pčela

Zašto svijeće od pčelinjeg voska, a ne parafinskog ili sojinog?

Pčelinji vosak ili parafinski vosak ili sojin vosak? Zanima nas kako koji vosak utječe na zdravlje ljudi, okoliš i ekologiju? Da li se dobiva iz obnovljivih ili neobnovljivih izvora? Da li paljenjem štetimo ili činimo dobro našem zdravlju i planetu? Koje su zdrave svijeće?

Svijeća od pčelinjeg voska

Pčela oprašuje biljke, uzima nektar, sprema nektar u vosak na okviru te ga zatvara s voskom koji sama proizvodi u prirodnom procesu. Koliko će pčele proizvesti tj izlučiti voska ovisi o tri čimbenika: o intenzitetu pčelinje paše (količini nektara u prirodi), o količini slobodnog prostora u košnici te o broju mladih pčela. Provedena istraživanja govore da pčele prelete oko 240 000 kilometara da skupe dovoljno nektara da se proizvede oko 3 kile meda i da se iz toga dobije oko 0.5 kile voska za svijeće.  

Pčelinji vosak s okvirom (dolje prikazano na slici)  se stavi na sunce ispod stakla.  Pomoću sunčeve energije, toplinom vosak se topi i skuplja pozitivnu energiju sunca (kako izgleda vosak izvađen iz sunčanog topionika prikazano je na zadnjoj slici). Cijeli proces je bez korištenja plina ili vatre, samo pozitivna sunčeva energija. Vosak skupljamo iz košnica s naših pčelinjaka po ljetnim mjesecima. Lokacija pčelinjaka su Lika, Gorski kotar, Bilogora, Dalmacija, Slavonija…Vosak je bogat mirisom i bojom meda koji je bio u tome okviru i to se osjeti u svijećama od pčelinjeg voska.

Pčelinji vosak je obnovljivi izvor što je savršeno za okoliš i ekologiju. Ekološki prihvatljiv i siguran, netoksičan. Može se ponovno upotrijebiti (reciklirati)! Proizvodi vrlo malo dima kada se svijeće pravilno pale jer nisu na bazi ulja, a i fitilj je čisti pamuk.

Svijeće od  pčelinjeg voska su prirodne, bez kemijske obrade i biorazgradive. Prirodne boje i mirisi. Boja voska varira zbog vrste meda koji je bio u njemu. Nemaju štetan utjecaj na okoliš.

Jedina svijeća koja emitira negativne ione kako bi pročistila, očistila, poboljšala kvalitetu zraka. Dobra za okoliš. Prirodni ionizator! Emitirajte prirodno jaku svjetlost istog spektra svjetla kao i sunce (Green Rhino Spectrum, Solar Spectrum).

Imaju visoku točku topljenja/taljenja (zapravo najviše među svim poznatim voskovima). Baš zbog više točke topljenja, svijeća duže gori.

Svijeće od pčelinjeg voska su hipo-alergijske te su korisne osobama s alergijama, osjetljivostima i astmom.

Napravljeno od strane pčela, 100% prirodno, bez kemikalija. Najstarija svijeća poznata čovjeku i cijenjena od davnina.

Potpuna suprotnost od pčelinjeg voska je parafinski vosak.

Visoko rafinirani naftni nusprodukt na bazi ulja koji sadrži do 11 otrovnih spojeva i kemikalija kao što su benzen i toluen. Lako dostupan i jeftin. Parafinske svijeće čine 95% svjetske proizvodnje svijeća.

Izvor dobivanja: neobnovljiv (nafta). Crni mulj koji se tretira sa 100% industrijskom jačinom za izbjeljivanje mijenja boju u bijelu, stvarajući toksične dioksine. Acrolyn, kancerogena kemikalija, zatim se dodaje radi stvrdnjavanja bijelog mulja. Krajnji rezultat je toksičan proizvod.

Sadrže umjetne boje i sintetičke mirise koji također stvaraju toksine i mrlje pri spaljivanju, dodajući štetu okolišu i zdravlju. Neke parafinske svijeće sadrže olovne štapiće.

Mogu izazvati reakciju kod osoba s astmom, alergijama i osjetljivostima.

Plamen nije tako jak i briljantan. Ne može izazvati isti prirodni ambijent topline i stila kao pčelinji vosak.

Točka topljenja je puno niža od pčelinjeg voska te gori najkraće.

Svijeće od soje

Način dobivanja voska od soje za svijeće je konvencionalnom poljoprivredom uz pomoć pesticida. Sojine svijeće su uglavnom napravljene od genetski modificiranih usjeva soje koje se moraju tretirati pesticidima.

Soja traži oko 6 milijuna litara vode po hektaru, uz prosječni prihod od 3 tone soje po hektaru.  Bez navodnjavanja, prihod po hektaru se još više smanjuje. (izvor: Ekonomski fakultet u Zagrebu; Ekonomija Energije i okoliša)

Plamen nije tako jak i briljantan. Ne može izazvati isti prirodni ambijent topline i stila kao pčelinji vosak.

Nedostatak sojinih svijeća je da će se pokvariti bez konzervansa. Konzervansi, aditivi, izbjeljivači i otvrdnjivači su uobičajeni sastojci takvih svijeća te mogu izazvati reakciju kod osoba s astmom, alergijama i osjetljivostima.

Sojine svijeće ne ispuštaju negativne ione kako bi pročistile zrak, za razliku od svijeća od pčelinjeg voska.  Također, pčele ne troše tako ogromne količine vode i ostalih ograničenih resursa u prirodi za stvaranje voska. Pčela proizvodi vosak kao dio procesa skupljanja nektara i spremanja meda u okvire u košnicama.

Jednostavno načelo zdravijeg načina života: Pokušajte ne udisati ono što ne biste jeli.

Zašto ne primijeniti istu logiku na zdravu hranu koju kupujete za proizvode koje udišete? Drugim riječima, ne kupujte svijeće koje se proizvode s potencijalnim toksinima: heksan, klor, anilinske boje i petrokemikalije i sintetičke mirise.  Ne bi li bilo ekološki prihvatljivije i održivije?

izvori: 
www.benefits-of-honey.com

www.empoweredsustenance.com

www.alohabay.com/people

Najpopularniji proizvodi